Fredag 13 november firar vi öppningsdagen för Sara-Vide Ericsons utställning DRIFT med en offentlig invigning i Liljevalchs+.
OSA här
Programmet för dagen:
11.00 Dörrarna öppnas till Sara-Vide Ericsons utställning i Liljevalchs+.
15.00 Invigningstal av Joanna Sandell Wright, chef på Liljevalchs och Cindy Falquet Lindh, kulturborgarråd Stockholms stad, samt av konstnären Sara-Vide Ericson.
15.20 Release för katalogen som gjorts i samarbete med Ocean Books. Boken finns till försäljning för specialpris och Sara-Vide Ericson är på plats för signering.
17.00 Utställningen stänger.
Obs! Under dagen gäller endast entré till Sara-Vide Ericson via Liljevalchs+ på Falkenbergsgatan 3. Detta för att det ska bli ett rättvist kösystem. För att besöka Musernas hus av Ylva Snöfrid, använd entrén via Djurgårdsvägen 60.
Sara-Vide Ericson hör till en av sin generations mest uppmärksammade svenska målare. DRIFT bygger på hennes konstnärliga arbete under en sex veckor lång polarexpedition ombord på isbrytaren Oden. I utställningen visas ett 80-tal nya verk där hon arbetat i stor skala med material som olja, pastell, aluminiumlegering, bottensediment, guld, krita och flytande blyerts. Läs mer
