
Lundahl & Seitl, River Biographies
13 juni – 17 augusti
River Biographies kretsar kring berövad natur – vattenvägar som har begravts, letts om, blivit omvandlade till tunnlar, eller vars ekologiska funktion tagit skada av städernas utveckling.
På Liljevalchs omdefinieras utställningsformatet och blir en naturprocess – ett poröst system med flöden in och ut. Besökarna får möjlighet att bli del av ett sammankopplat ekosystem som andas, formas och rör sig som en livfull massa som passerar genom dem och konsthallen.
River Biographies är ett konstverk i två olika delar: Living Archive och Embodiment.
Skulpturhallen på Liljevalchs andas, bär, och förbinder doft, ljud, ljus och vibrationer som organ i ett cirkulationssystem för känslor, minne och materia. Hyper-riktade högtalare används för att skapa extrem närhet — där ljudet inte sprider sig i rummet, utan färdas som en smal stråle och uppstår i resonans med besökarens kropp, i mötet. I Living Archive andas konsthallen i tidvattnets lätta takt. En dimma stiger och löses upp. Körsång forsar in i rummets minne och atmosfär. När vädret i arkivet förändras krusar dimma och ljusprojektioner över besökarnas siluetter, som vatten format mot hud. Basvibrationer mullrar genom golv och väggar, medan doftpartiklar – minnen från floder – väcker geologiska, kemiska och industriella historier till liv.
Tänk om de floder vi begravt, arterna vi förlorat och klimatet vi destabiliserat inte bara är yttre fenomen, utan symptom av fördrivna delar av vår egen inre värld?
Att förkroppsliga floden är inget man betraktar – det är något man genomgår.
Grupper om upp till 40 personer får trådlösa hörlurar och ‘goggles’ som skymmer sikten och vänder blicken inåt. Lukt och beröring är verkets första språk – ett språk som går förbi syn och logik, rör vid minnet och öppnar kroppen för ett annat vetande. Deltagarna leds av röster som sätts i rörelse genom samspel från hand till hand.
Vi drar, släpar och formar varandra – ibland i motstånd, ibland i medrörelse – tills allt stannar upp. Våra kroppar skapar dalgångar och fåror, omformar landskapet med nya röster. Våra händer växlar mellan omsorg och kontroll. Det är skrämmande att inse hur många skepnader de kan ta: bondens hand som leder om flödet från åkern, industrialistens hand som tvingar rörelsen in i räta linjer. Vi är allt detta – och inget av det – samtidigt.
Likt vatten och sten formar vi omgivningen – och formas själva. Landmassor resa sig under våra fötter, berg vittra ner till slätter – vi är geologi i rörelse. Landskapets beständighet är en illusion, skapad av korta livslängder. Vi hör civilisationers uppgång och fall som plötsliga ljudpulser. Vissa händer tämjer och begränsar oss. Andra frigör oss. Besatt av stenen inuti rör jag mig – buren av krafter som inte helt är mina egna.
En ömsesidig tillit, en balans mellan olikheter, mjukar viljan att styra och gör att floden får uttrycka sig fritt genom kropparnas stilla koreografi. Materia, energi och rörelser speglar elementen: hur jord hejdar, hur vatten ger vika, hur ben minns motstånd. Gradvis börjar gruppen röra sig inte som individer, utan som en gemensam kropp. Processen handlar inte om att bli något annat, utan om att minnas vad som redan finns: att vi är vatten och sten, och kan stöpas om till en flod. Vi är inte i naturen – naturen är i oss.
River Biographies är utvecklat som en samproduktion mellan Liljevalchs och West Bund Museum i samarbete med Chronus Art Centre, Shanghai och Riksteatern. Research partner: Southbank Centre, London. Projektet har genomförts med ekonomiskt stöd från IASPIS – Konstnärsnämndens internationella program för bild- och formkonst samt Kulturrådet.
Deltagande Archive Cycle och Embodiment i River Biographies
Mer info om hur du gör för att boka plats kommer närmre öppningen av utställningen.
Öppnar 13 juni
Liljevalchs+
Sian O’Gorman och NYX
Tekniskt system (ljud, ljus, dimma)
Micke Ring
Mikael Israelsson
Dramaturgi
Rachel Alexander
Produktion av
Orphaned Rivers
Ljudteknik
André Nordström
Mikroskopiskt fotografi
Joakim Olsson
Tack till
Chris Molenaar
Stockholms universitet
Richard Julin
Joakim Rindå
CAO Jiamin
Tianyi Chen
Tony Guilian
Om konstnärerna
Lundahl & Seitl är partners både i livet och i arbetet. Deras immersiva projekt omtolkar utställningsmediet genom koreografi, massa och tid. Praktiken kretsar kring människokroppen som medium och utforskar de starka banden mellan kroppen, landskap och ekosystem.

Tidigare utställningar
Lundahl & Seitl har ställt ut över hela världen, bland annat på Royal Academy of Arts i London, Gropius Bau i Berlin, Accelerator i Stockholm, Chronus Art Center i Shanghai, den 8:e Momentumbiennalen för nordisk samtidskonst, Centre Pompidou-Metz i Metz, den 3:e Kochi Muzirisbiennalen, Karachi Biennalen KB24 (där konstnärerna tilldelades Performance Art Prize) och med beställningsverket Echoes of Alternative Histories på Staatstheater Kassel under documenta 15.
