Loading Evenemang

Performance: Freddy Houndekindo

9 april – 11 april

« Alla Evenemang

  • Den här utställningen är avslutad

9 april 11 april

I samarbete med Southnord välkomnar vi dig att uppleva Becoming Tree, en performance av Freddy Houndekindo.

Freddy Houndekindo är en tvärdisciplinär konstnär som arbetar i skärningspunkten mellan dans, performance, text och installation.

I konstnärskapet reflekterar han kring ämnen som identitet, svarthet och maskulinitet. Denna performance, som tar avstamp i rörelse, kommer att utvecklas månadsvis under utställningsperioden för When We See Us på Liljevalchs.

Datum:
9 april, kl. 17:00-17.45
11 april, kl. 14:00–14:45 och 15:30–16:15

Begränsat antal platser. Förköp biljett för att vara säker på att få plats. Entré till utställningen ingår i biljettpriset.

Southnord är en banbrytande plattform som arbetar för att främja svarta och afronordiska konstnärer. I samband med When We See Us har de bjudits in att curera ett program särskilt för utställningen.

9 och 11 april

Liljevalchs+

Förköp biljett