Art Statment och verkbeskrivning av Lamp shell
Lucas Nagel, född 1974 i Basel / Schweiz, bosatt i Sverige sedan 1993, verksam i Höör / Skåne.
Huvudtemat i min konst är ”Naturen som en outtömlig källa för en förändring av sinnet.” Jag vill visa på hur vi kan känna samhörighet med naturens föränderlighet, och att vi kan delta och dra nytta utan att utnyttja naturen. I en tid där vi fokusera mycket på att skydda och värna men att verkligen förbinda oss med vårt ursprung, är den stora utmaningen. Vi lever som främlingar på en planet som borde vara vår vagga och konstruerar artificiella miljöer som fjärma oss från oss själva. Jag ställer mig frågan hur vi kan återupptäcka oss själva i vårt ursprung.En viktig faktor i mina skulpturer är materialet. Inte bara för att det är återanvänd förpackningsmaterial, utan med dess stelhet och samtidigt dess flexibilitet, är en tillgång till vad jag vill uppnå i mina former. Materialet bildar konstverkets DNA, det begränsar dess egenskaper, precis som allt i oss och i resten av naturen, men är under mitt ständiga inflytande.
Innan jag strimlar wellpappen till långa remsor, målar jag materialet med akrylfärg, även det en restprodukt från färgaffären, och snittar dem. Av den ”styckade” färgpaletten komponerar jag färgkompositionen i skulpturen medan jag fogar samman remsorna med lim. Jag utgår i det flesta fall av en simpel grundform i mitten av skulpturen, i detta fall en hjärtform, som jag förvrider under arbetets gång åt båda hållen. Genom att lägga remsorna på in- eller utsidan kan jag förminska storleken eller också öka den. Jag ökar eller minska avståndet till den redan monterade, förgående remsan och kan då vrida skulpturen till önskad riktning, höger eller vänster. Som finish lackerar jag wellpappens yta med olika lack som ger materialet en karaktär, ett skydd och stabilitet. I min skulptur Lamp Shell (Armfoting) syftar jag på det fossila, marina, ryggradslösa djuret som ytligt liknar en mussla men har två eller fler armar av tentakler som är förlängda för filtermatningen (hästtagel).
Den slutgiltiga formen av mina skulpturer är aldrig den samma då materialet styr min önskan under arbetes gång och variationen av slutresultat, som till exempel hjärtformen, är oändligt. Skulpturen, Lamp Shell (Armfoting), är inte en kopia av den vetenskaplig definierade armfotingen utan skall associera till ett mellanting mellan växt och djur, något som kan ha funnits, dött ut eller en nyupptäckt art. Oftast förknippas slutformen i mina skulpturer med en urform. En påminnelse om vårt ursprung eller vår framtid.
https://www.lucasnagel.art
Instagram: @artbynagel
info@lucasnagel.art