Jag arbetar med keramisk skulptur i ett gränsland mellan det organiska och det mineraliska. I mitt arbete återkommer naturens långsamma system – tillväxt, erosion och förvandling – som både utgångspunkt och metod. Korallen fungerar ofta som en tankemodell snarare än som en direkt formförebild. Dess symbiotiska uppbyggnad, där två organismer är ömsesidigt beroende av varandra, är ett sätt för mig att närma mig frågor om samexistens och balans.
Materialet har en central roll i mitt arbete. Leran är från början mjuk och formbar, känslig för minsta beröring, men förvandlas genom bränning till ett hårt och beständigt material. Denna övergång speglar naturens egna processer och påminner mig om hur landskap och livsmiljöer byggs upp över långa tidsperioder. Min arbetsprocess är långsam och detaljorienterad, där upprepning och små justeringar får stor betydelse för verkens slutliga uttryck.
Former och ytor i mina skulpturer kan associeras till undervattensmiljöer, organiska kluster eller geologiska formationer, utan att bli direkt föreställande. Jag är intresserad av hur subtila variationer i glasyr, färg och struktur skapar skiftningar som förändras med ljuset och betraktarens rörelse. Verken är tänkta att uppmuntra till ett långsamt seende och en öppen tolkning.
Jag formulerar sällan ett entydigt budskap, men mitt arbete kretsar kring ett relationellt sätt att se världen – där inget existerar isolerat och där stabilitet uppstår genom samspel, omsorg och ömsesidig anpassning.
Instagram: @ezeth







