Mitt namn är Moa-Matilda Nilsson och jag är en textilkonstnär baserad i Stockholm. Jag tog min master på Konstfack våren 2024. Jag arbetar med en rad textila tekniker så som sömnad, broderi, quiltning, stickning och tryck. Mina verk är färgstarka och har mycket humor. Jag intresserar mig för maskulinitet och genusperformativitet.
I verket Stitched Stallion möts två världar: den snabba, glänsande bilen – symbolen för fart, aggressivitet och maskulinitet – och den långsamma, omsorgsfulla sömnaden, ofta förknippad med femininitet. Genom att kombinera bilens hårda yta med textilens mjukhet undersöker verket hur könade material och tekniker kan förenas bokstavligt och symboliskt.
När hästkraft möter handkraft blir styrka något annat – en kraft som kan ifrågasättas, omformas och lekfullt utmana normer. Jag använder textil och humor för att avväpna toxisk maskulinitet.
Instagram: https://www.instagram.com/funky_moa_fresh/
Hemsida:







