Sven Teglund

Sven Teglund

Titel: 283. Släktträd

Teknik: Akvarell

Sven Teglund

Jag är konstnär och författare, bor i Luleå. Förutom utställningar runt om i landet har jag också gett ut två böcker och medverkar återkommande i Tankar för dagen, i Sveriges Radio. För mig som konstnär kommer alltid idén först. Sedan använder jag akvarellen, som min huvudsakliga uttrycksform.

Under pandemins första tid, åren 2020–21, var det en tung period. Många gick bort, både äldre och yngre, ofta i förtid. Uttrycket “alldeles för tidigt” användes flitigt i samband med många av dödsfallen.

Under samma period gjordes en röjning av skogen i närheten av mitt bostadsområde i Luleå. Jag följde arbetet, fällningen av träden, i samband med mina dagliga promenader. En dag kom jag att tänka på att samma uttryck används även för det moderna skogsbruket, det vill säga att träden fälls “alldeles för tidigt”.

Så jag gick fram till stubbarna efter några av de fällda tallarna, räknade årsringarna och insåg att dessa träd också hade mist livet i förtid. Jag bestämde mig för att måla av de sågade trädytorna, som en symbol inte bara för pandemin, utan också inför den hotande klimatkatastrofen.

Det blev en samling av nio akvareller, som fick namnet Släktträd, eftersom tallarna vuxit upp inom samma område. Varje akvarell har också en titel efter hur gamla träden blev. De fyra på vänster sida: 45, 52, 69 resp. 49 år, den stora i mitten 70 år, de fyra på höger sida: 53, 47, 58 resp. 57 år.

Sven Teglund
www.sventeglund.se
sven.teglund@gmail.com

Se mer verk från Vårsalongen

Varukorg